Savjeti

Važnost soft skillsa na radnom mjestu

važnost soft skills (meke vještine) za poslovanje

U svijetu umjetne inteligencije, kada strojevi zamjenjuju neke bazične ljudske vještine, postaje sve teže istaknuti se kod poslodavaca. Znanje više nije jedino presudno u odabiru kandidata već se više vrednuje kakva si osoba. Menadžeri često za zapošljavanje traže kandidate koji imaju razvijene meke vještine jer ga one čine uspješnijim na radnom mjestu. Zamisli da imaš zaposlenika koji ima gotovo savršene tehničke vještine i znanje, ali ne zna upravljati svojim rokovima i ne slaže se s ljudima u timu. To baš nije produktivno zar ne?

 

Objasnit ćemo ti u nastavku o čemu je riječ. 

Što su meke vještine? 

Meke vještine odnosno soft skills su netehničke vještine koje čine tvoje osobne navike i osobine. One oblikuju način na koji radiš na rješavanju problema u timu ili sam/sama. Meke vještine mogu utjecati na tvoju interakciju s kolegama na poslu, ali i u privatnom životu. Osim toga, vrlo su važne za postizanje uspjeha.  

 

Neke od najvažnijih mekih vještina koje moraš savladati su kreativnost, kritičko razmišljanje, upravljanje vremenom, emocionalna inteligencija, komunikacijske vještine, kulturna inteligencija, prilagodljivost, timski rad i vještine rukovođenja. Neke od njih ćemo ti pojasniti u nastavku: 

Komunikativnost 

Komunikacijske vještine podrazumijevaju aktivno slušanje, pisanu komunikaciju, prezentacijske vještine, verbalnu i neverbalnu komunikaciju. Kvalitetna komunikacija vrlo je važna za izgradnju snažnih odnosa s kolegama, klijentima ili poslovnim partnerima. Najbolje se očituje u rješavanju konflikata i prenošenju poruka na jasan način.  

Emocionalna inteligencija

Ovo je vještina za koju mnogi smatraju da imaju dobro razvijenu dok se ne pronađu u konfliktnim situacijama u timu. Razvijena emocionalna inteligencija omogućava nam prepoznavanje i razumijevanje prvo vlastitih emocija, a onda i emocija drugih ljudi. Nije jednostavno raditi s velikim brojem ljudi različitih osobnosti, zato je važno razviti sposobnost razumijevanja, motivacije drugih i s nalaženja u nepoželjnim situacijama s lijepim riječima i empatijom.  

Kreativnost 

Kreativnost je, iako se nekima čini jednostavna, vrlo zahtjevna vještina i treba puno rada na njezinom razvoju. Tek kad se okušaš u aktivnostima poput brainstorminga, razmišljanju izvan okvira ili kad možeš za sebe reći da si znatiželjna osoba s brojnim idejama spremna na preuzimanje rizika, tada možeš reći da zaista radiš na svojoj kreativnosti. Kreativnost je važna za kvalitetno rješavanje problema i sagledavanje istog problema iz više kutova.  

Kritičko razmišljanje 

Kritičko razmišljanje važno je za rješavanje problema i izazova koristeći strateško i analitičko razmišljanje. Osobe s kritičkim razmišljanjem lako će prihvatiti tuđu sugestiju i kritiku jer i same često puta preispituju svoje odluke i potencijalne ishode. Redovno argumentiraju svaku činjenicu logičkim dokazom te jasno komuniciraju razmišljanja i zaključke.  

Upravljanje vremenom

upravljanje vremenom - soft skills (meke vještine)

Postoje osobe koje teže organiziranosti dok postoje i one koje često idu go with the flow pristupom. Drugi pristup u poslovnom svijetu često nije dobrodošao jer kao posljedicu može donijeti velike gubitke poduzeću. Zato je vještina upravljanje vremenom vrlo cijenjena. Poslodavci vole kandidate koji se drže rokova, disciplinirani su i ne dopuštaju ometanje tijekom rada. Oni točno znaju koji su zadaci niskog, a koji visokog prioriteta te su često pouzdaniji i učinkovitiji. 

 

Neke od vještina upravljanje vremenom su: planiranje, kvalitetno postavljanje ciljeva (čitaj: cilj nije samo “povećanje prodaje”) i sposobnost delegacije zadataka na ostale sudionike. 

Koji poslovi najviše zahtijevaju meke vještine? 

Kandidati razvijenih mekih vještina najčešće su potrebni u poslovnima koji zahtijevaju izravan kontakt s ljudima. Primjerice, poslovi u odjelu prodaje, upravljanju ljudskim resursima, u maloprodaji, korisničkoj službi ili ugostiteljstvu. Ali vrlo su korisne i na menadžerskim pozicijama kao i u marketingu i obrazovanju. Koju god karijeru odabereš, morat ćeš zasigurno poraditi na razvoju tih vještina😊. 

Kako steći meke vještine? 

Soft skills nisu nešto što možeš sjesti i naučiti. Najbolje ćeš ih naučiti kroz “praksu” i pogreške na kojima ćeš naučiti kako reagirati drugi put. Naravno postoje brojne knjige i edukacije koje ti mogu pomoći u tome da shvatiš bolje neke od vještina i gdje ih konkretno primijeniti. Možeš i tražiti povratne informacije od kolega, prijatelja ili nadređenih te uvažiti njihove kritike ili savjete. Ne kaže se s razlogom da čovjek uči dok je živ 😊. Želimo ti sreću s razvijanjem mekih vještina.  

 

Ako ti se ovo čini zanimljivo i korisno, možeš nas zapratiti na našem Instagram profilu i biti u toku sa svim savjetima oko zapošljavanja. 

 

Autor: Josipa Jurak 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)