Savjeti

Osnovna prava zaposlenika koja trebaš znati

prava zaposlenika

Često se iznenadimo kada čujemo da neki od zaposlenika nisu u potpunosti upoznati sa svojim pravima. Još smo više iznenađeni kada mladi nisu sigurni što podrazumijeva termin rada na neodređeno / određeno ili da očevi isto imaju pravo na porodiljni dopust. U nastavku ti donosimo najvažnija prava zaposlenika koja imaš kao radnik u nekom poduzeću. 

Radni odnos 

Za početak, prije sklapanja ikakvog radnog odnosa moraš pročitati cijeli ugovor o radu!! Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku i njega potpisuješ prije početka rada. Može se sklopiti na neodređeno ili određeno vrijeme. Najjednostavnije rečeno, ugovor na određeno ugovara se na neki period. Određen je rokom, izvršenjem nekog posla ili nastupanjem određenog događaja.  Primjerice na godinu dana, nakon čega poslodavac ili zaposlenik može odlučiti ne produžiti ugovor. Uzastopni ugovori na određeno vrijeme ne smiju trajati duže od 3 godine odnosno 36 mjeseci. 

 

Ugovor na neodređeno s druge strane nije određen nekim rokom ili vremenskim periodom. Često ćeš čuti da ljudi to nazivaju ugovorom “za stalno”.  

 

P.S. svaki poslodavac mora te prijaviti na obvezna osiguranja! Ona podrazumijevaju obvezno zdravstveno osiguranje i obvezno mirovinsko osiguranje.  

Probni rad  

Poslodavac tijekom sklapanja ugovora može zatražiti probni rad koji može trajati do  6 mjeseci. To se uglavnom radi kada poslodavac želi vidjeti hoćete li si odgovarati i jeste li stvarno onakvima kakvima ste se predstavili na razgovoru za posao. Bez pritiska, ako ne lažeš na razgovoru i u životopisu, onda nema straha 😊. 

Radno vrijeme 

Radno vrijeme može biti puno, nepuno, noćni rad, prekovremeni rad itd, ali što podrazumijeva svaki od njih? 

 

Puno radno vrijeme podrazumijeva 40 sati tjedno (ili 36 sati tjedno, ovisno o poduzeću).  

 

Nepuno radno vrijeme je svaki radno vrijeme kraće od punog radnog vremena. Radiš li nepuno radno vrijeme, tada možeš raditi kod dva ili više različitih poslodavaca dokle god tvoje ukupno radno vrijeme kod svih ne prelazi 40 sati tjedno. U tom slučaju tvoja je dužnost obavijestiti poslodavca o sklopljenim ugovorima o radu na nepuno radno vrijeme s drugim poslodavcem/poslodavcima.  

 

Kad je riječ o rasporedu radnog vremena, imaj na umu da poslodavac mora zaposlenike obavijestiti o rasporedu najmanje tjedan dana unaprijed.  

 

radno vrijeme

 

Ponekad su rokovi kratki, a posla je nikad više pa dolazi do prekovremenog rada. No, zaposlenik ne smije raditi duže od 10 sati prekovremenog tjedno, odnosno ukupno smije imati 50 sati rada u jednom tjednu. Uvećanja za prekovremeni rad ovisi o kolektivnom ugovoru ili ugovoru o radu.  

 

Noćni rad podrazumijeva rad između 22 sata navečer i 6 sati ujutro. Noćni rad je zabranjen za maloljetnike. A trudnice, radnice koje su nedavno rodile ili koje doje dijete nisu obvezne raditi noćne smjene do djetetovog prvog rođendana.  

 

Radne nedjelje plaćaju se 50% iznad redovne satnice. 

Odmor i dopust radnika 

Punoljetni radnik koji radi najmanje 6 sati dnevno ima pravo na najmanje trideset minuta odmora svakog dana. Maloljetni radnik koji radi najmanje 4 i pol sata dnevno ima pravo na najmanje trideset minuta odmora svakog dana. Tijekom tjedna, radnik ima pravo na tjedni odmor u neprekidnom trajanju od 24 sata, kojem se još pribrojava dnevni odmor (tijekom razdoblja od 24 sata radnik ima pravo na odmor najmanje 12 sati neprekidno).  

 

Svaku kalendarsku godinu, radnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od minimalno 4 tjedna odnosno 20 radnih dana ako se radi o petodnevnom radnom tjednu i 24 radna dana ako se radi od petodnevnom radnom tjednu. Ako taj godišnji ne iskoristiš u kalendarskoj godini možeš ga prenijeti na drugu, ali ga tada moraš iskoristiti do 30. lipnja.  

 

Ako ti se dogodi da tijekom kalendarske godine imaš osobne obveze poput svog vjenčanja, rođenja djeteta (vrijedi za očeve djeteta), teže bolesti ili smrtnog slučaja uže obitelji, tada imaš pravo na plaćeni dopust u trajanju od 7 radnih dana godišnje.  

Trudnice, roditelji i privremena nesposobnost za rad 

Poslodavac ne smije dati otkaz ili odbiti zaposliti ženu zbog njezine trudnoće. Također ne smije ni zbog korištenje roditeljskog dopusta, rada s polovicom radnog vremena zbog pojačane njege djeteta i ostalog.  

 

Poslodavac isto tako ne smije otkazati ugovor o radu zbog privremene nesposobnosti na rad zbog liječenja. Neovisno je li riječ o ozlijedi na radu ili obolijevanja od neke profesionalne bolesti. U toj situaciji, tvoja je dužnost što prije obavijestiti poslodavca o izostajanju s posla i dostaviti liječničku potvrdu u roku od tri dana.  

Plaće minimalna placa

Plaća se mora isplaćivati svakog mjeseca nakon obavljenog rada do 15. dana u mjesecu. Nakon toga, najkasnije 15 dana od isplate plaće, poslodavac je dužan radniku dostaviti platnu listu.

 

Visina minimalne plaće u 2024. godini iznosi 840,00 eura bruto za puno radno vrijeme.  

 

Nadamo se da si sada upoznat/upoznata malo više s osnovnim pravima zaposlenika, ali i nekim terminima na koje trebaš obratiti pažnju u ugovoru. Za svu dodatnu pomoć pri zapošljavanju stojimo ti na raspolaganju. Možeš nam se javiti na naš mail.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)